Old school tryck

Kamera 024

Detta är gjort med transfer-papper. Först letar jag bilder på nätet, redigerar i photoshop och sedan så arrangerar jag bilderna i Illustrator och skriver ut det på transfer-papper.

Kamera 026

Klipper ut runtom så gott det går, skär ut det som inte går att klippa. Stryker fast trycket på ett linne.

Kamera 029

Framsidan.

Kamera 030

Kamera 031

Kamera 036

Baksidan.

Kamera 032

Om Becca

Mitt största intresse är design, sömnad och även allt annat man kan skapa. Här på Designbecca hittar du utöver kreativa guider även mina skönhetstips om hudvårdsrutiner, bra mascara och andra guider.

Inlägget senast uppdaterad: 2012-10-11

2 svar på ”Old school tryck”

    • Tack!
      Jag köper mitt ifrån cchobby.se, detta är det ändå jag provat så har inte mycket att jämföra med. Men tycker det håller riktigt bra i tvätten, däremot kanske själva trycket blir lite tjockt. Jag är nöjd och kommer förmodligen fortsätta med dessa transfer papper.
      Har du själv någon erfarenhet av andra papper?

      Svara

Lämna en kommentar