Sticka en kofta på en timme

Va i Lysekil och hälsade på familjen under första advent. Då passade jag på att rota fram den gamla stickmaskinen i källaren. Det var lite trixigt att få ihop alla delar, det var några år sedan sist. Men till slut var allt på plats och stickningen igång.

Den stickar så snabbt att man skulle hinna sticka en hel kofta på en timme, om det inte krånglar vill säga.

Det svåra är att komma på vad man ska sticka och vilka färger och mönster man ska använda. Nu är det alla galna färger kvar, vet inte riktigt vad vi tänkte när vi köpte dom. Men det kan vara kul att ha lite färglatt på sig ibland!

Här programmerar man in alla mönster, den är inte helt logisk. Känns som att man kunde gjort allt 10ggr lättare men, det ska väl inte vara FÖR lätt att sticka.

Lite mönster, instruktionsböcker kammar och måttband jaa, så här brukar det bli när man vill skapa så mycket som möjligt under kort tid.

Hann sticka en kofta och en blus, ska bara sy ihop dem så ska ni få se resultatet! Det är hemskt roligt när det går fort att sticka helt plötsligt.

Om Becca

Mitt största intresse är design, sömnad och även allt annat man kan skapa. Här på Designbecca hittar du utöver kreativa guider även mina skönhetstips om hudvårdsrutiner, bra mascara och andra guider.

Inlägget senast uppdaterad: 2011-11-29

4 svar på ”Sticka en kofta på en timme”

  1. Himmel, fick en stickmaskin (antik) för ett tag sedan men inte hunnit plocka upp och testa än. Känns som om jag borde gå en kurs först. Verkar himla krångligt men säkert superbra om man väl förstår sig på den. 🙂 Ska bli kul att lära sig en dag 🙂

    Svara
    • Biggie:
      Men ååh, plocka upp!! Det ser mer avancerat ut än vad det faktiskt är. När man väl sätter igång så flyter det bara på, men var noggrann och gör inget förhastat för den är ömtålig 🙂

      Svara

Lämna en kommentar